Ashley Vanessa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ashley ve Vanessa fanları buraya!!

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek

2 posters
YazarMesaj
SmiLe
ČŐ ÁĎМĨŃ
ČŐ ÁĎМĨŃ
SmiLe

Kadın
Ruh Halim : Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Oylesi10
AshleyVanessa paylaşım puanı+ :
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Left_bar_bleue999 / 100999 / 100Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Right_bar_bleue

Uyarı :
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Right_bar_bleue

Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Empty
MesajKonu: Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek   Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Icon_minitimeSalı Ekim 07, 2008 1:21 pm

Bir fotoğrafa ya da bir resme çerçeve eklemek için bir çok yol vardır. Aslında mantığı öğrendikten sonra gerisi sizin hayal gücünüze kalmıştır. Bu dersimizde size 4 farklı şekilde çerçeve yapımını anlatacağım;

1.Yol:
Çerçeve eklemek istediğimiz fotoğrafı açıyoruz ve Image menüsünden Canvas Size seçeneğine giriyoruz. (Türkçe Photoshop kullananlarda Görüntü Menüsünde Tuval Boyutu seçeneği) ve Width (Genişlik) Height (Yükseklik) ayarı girmemiz gerekiyor. Yandaki seçenekte ise ölçü birimleri yer alıyor. Santimetre olarak ayar girebilmek için Cm seçeneğini işaretleyin. Örnekte de görüldüğü gibi Width ve Height değerine 1 cm veriyoruz.
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Canvaszl2
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek W400
Bu verdiğimiz rakamlar fotoğrafın mevcut ölçülerinin üzerine ekleyeceğimiz çerçeve boyutunu gösteriyor. En alt kısımda black olarak seçilen yer de ise çerçevenin rengini seçiyoruz. Ben siyah olarak seçtim ve seçtiğim fotoğraf:
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Kirintiik0
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek W300
Bu ayarları yaptıktan sonra bu hale geldi:
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Kirinti2ta1
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek W328
Sonuç olarak 1. adımda hangi ölçülerde hangi renk çerçeve atacağımızı öğrendik.

(Ekstra bilgi: Tekrar aynı işlemi yaparak 5 pixellik bir beyaz ve yine 1 cm’lik siyah vererek böyle bir sonuç da elde edebiliriz. Herşey sizin hayal gücünüze kalmış.)
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Kirinti3za6
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek W361
2.Yol:
Bu sefer fotoğrafımıza daha ilginç bir hava vereceğiz. Ben buna Blur Çerçeve diyorum. Fotoğrafımızı açıyoruz ve hemen bir adet layer kopyasını çıkartıyoruz. (Layer listesi bölümünde background olan fotoğrafınızı tutup aşağıdaki çöp kutusunun hemen yanındaki simgenin üzerine bırakıyoruz ve aynı fotoğraftan iki farklı layer oluyor.)
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Layerscopyrd3
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek W210
1. layer seçiliyken Filter menüsünden Blur => Gaussian Blur veriyoruz. Ve Radius ayarını 3.0 pixel yapıyoruz.
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Gaussianbf9
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek W322
2. layer seçili iken Edit menüsünden Transform => Scale seçeneğini işaretliyor ve üst tarafta çıkan ayarlardan W ve H ayarlarını %80 yapıyoruz.
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Whnq8
Yine 2.layer’a sağ tıklayıp Blending Options ‘a giriyoruz. Ve stroke seçeneğinden ara çerçevemizin boyutunu ve rengini seçiyoruz. Ben bu örnek fotoğrafa uygun olarak 1pixel boyutunda beyaz bir ara çerçeve ekledim.

Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Strokezp2
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek W400
Bu işlem sonucunda elde edilen blur çerçeveli çalışmamız:
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Blursy8
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek W300
Evet artık çok farklı çerçeveler ekleyebiliyoruz. Bu öğrettiklerimizin aynısını uygulamak zorunda değilsiniz. Çerçeve boyutunu, rengini herşeyi değiştirebilirsiniz, ben sadece temel bilgi olsun diye örnekliyorum. İsterseniz blur şekilde fon olması için başka bir fotoğraf da kullanabilirsiniz.
3.Yol:
Photoshop’un vazgeçilmezi brush‘lar yardımı ile çok daha farklı çerçeveler üretebilirsiniz.

]En güzeL çerçeveler İçin

Yukarıdaki linkten girdiğiniz Deviantart sitesindeki çerçeveler listelenmiştir. İstediğiniz çerçeveye tıklayarak açılan sayfasında sol tarafta bulunan download butonundan bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Brush kullanımı hakkında bilgi almak içinde ]Brush Kullanma Rehberi'ni bir ziyaret edin. Brush kullanımı tamamıyla hayalgücünüze kalmış birşeydir.

4.Yol:
Arama motorlarının görsel bölümlerinde çerçeve ya da frame gibi aramalar yaparak bulduğunuz çalışmaları da değerlendirebilirsiniz. Ben örnek olarak Google görseller bölümünde frame olarak aradım ve çıkan sonuçlardan örnek olarak bunu seçtim:

Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Glassframeqo4
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek W500
Şimdi gelelim bu çerçeveyi nasıl kullanabiliriz?

Çerçeve fotoğrafını bilgisayarımıza indirip photoshop’ta açıyoruz ve ilk işimiz hemen layer’ın bir kopyasını çıkartmak. Ardından Magic Wand Tool ‘u seçip beyaz alana bir tıklama yapıyoruz. Bu sihirli tuş sayesinde bütün beyaz alanı seçmiş oluyoruz ve delete tuşuna basarak orayı siliyoruz.

Hangi fotoğrafı çerçevelemek istiyorsanız onu da photoshop’ta açıyorsunuz ve Move Tool ile fotoğrafı tutup çerçeve fotoğrafının bulunduğu pencereye sürükleyip bırakıyoruz. 3. layer olarak taşıdığımız fotoğraf var olacaktır ama biz onu Layer listesinde background ve background copy isimli iki layer’ın arasına taşıyalım. Artık çerçeve önde fotoğrafımız da arkada olmuş oldu.
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Layersswl9
Çerçevenin boyutu büyük kaldıysa küçültebilir ya da sizin fotoğrafınızı çerçeveye uygun büyültebilirsiniz. Hangi parça uyumsuz geldi ise Move Tool‘u seçip (Bu arada üst bölümde bulunan Show Transform Control seçeneği seçili olursa köşegenleri görebilirsiniz.)

Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Showmv7
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek W349
Artık istediğiniz fotoğrafın köşelerinden tutup büyültme ya da küçültme işlemi yapabilirsiniz. (Önemli Not: SHIFT tuşuna basılıyken köşeleri çektiğinizde orantılı işlem gerçekleştirecektir.)

Sonuç olarak fotoğrafı çerçeveye eklediğimizde böyle bir sonuçla karşılaştım:
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Cercevetm1
Fotoğrafın hepsi gözükmediği için fotoğrafın layer‘ı seçiliyken Move Tool ile köşesinden tutup ufaltıyorum ve sonuç:
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Cerceve2hm6

Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek 678778 Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek 678778 Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek 678778

aLıntıdır
Love
¤ÁĎМĨѤ
¤ÁĎМĨѤ
Love

Kadın
İş/Hobiler : gezmek,yazı yazmak,site kurmak,kitap okumak
Lakap : Şeker
Ruh Halim : Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Kaygil10
AshleyVanessa paylaşım puanı+ :
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Left_bar_bleue999 / 100999 / 100Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Right_bar_bleue

Uyarı :
Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Right_bar_bleue

Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Empty
MesajKonu: Geri: Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek   Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek Icon_minitimeC.tesi Kas. 22, 2008 3:52 pm

Paylaşımın için sağol canım Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek 643533
https://ashleyvanessa.yetkinforum.com

Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek
1 sayfadaki 1 sayfası